Існує дуже поширена хибна думка, що фізичне навантаження не відіграє особливої ​​ролі при підготовці шахіста. Звичайно, якщо порівнювати шахи з активними видами спорту, такими як футбол, теніс, легка та важка атлетика, то регулярні фізичні вправи у них не такі важливі.

Проте вже науково доведено, що розумові навантаження навіть важчі для організму, ніж фізичні. Шахісту доводиться годинами сидіти в приміщенні за дошкою, розраховувати найскладніші варіанти. Не завжди приміщення відповідає стандартам, тобто, буває добре провітрюваним, освітленим. Не завжди організм готовий до таких високих навантажень.

З цим твердженням погодяться всі, хто бачив знамениту фотографію американця Боббі Фішера після однієї із партій. Фішер сидів знесилено у своєму кріслі поруч із дошкою, і здавалося, що він як мінімум перед цим піднімав штангу, а не грав у шахи.

Все це говорить про те, що, окрім безпосередньо шахових тренувань, і психологічної підготовки шахісту, ще вкрай необхідно бути готовим фізично.

Бігова доріжка, кілька гантелей, можливо навіть штанга (чому ні?), особливе обладнання можуть бути інструментами підготовки сучасного шахіста. Адже не раз можна почути, наприклад, фразу: «Він добре розпочав турнір, але до фінішу явно втомився і програв кілька партій…». Саме це «явно втомився» багато в чому свідчить про слабку фізичну підготовку. На Вейк-ан-Зеї 2012 року переміг Левон Аронян. У своєму інтерв’ю він наголосив на тому факті, що грав зі свіжою головою. Тобто на якийсь час дещо відійшов від шахів і просто проводив багато часу на природі. Раніше Левон уже казав, що почав більше часу приділяти фізичній підготовці.

А ось коментар Андрія Єсипенка, який на останньому Вейк-ан-Зеї переміг самого Магнуса Карлсена: «Чесно, радий закінчити турнір. Дуже сильно втомився, вимотався на повну. Ніколи не викладався на турнірах. Останні партії з Тарі та ван Форестом почувався не у своїй тарілці. Добре, що вдалося зібратися на останній тур із Донченком. Зараз дуже хочеться дістатися додому, трохи відпочити і знову розпочати роботу». Звичайно, не йдеться про те, що шахістам треба надмірно захоплюватися фізикою. Але підтримка фізичних кондицій – обов’язкова. З огляду на сьогоднішній високий рівень розвитку шахів, можна впевнено сказати, що без продуманої фізичної підготовки ймовірність досягнення серйозних результатів вкрай низька.